جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 35892
  تاریخ انتشار : 25 مهر 1392 11:17
  تعداد بازدید : 478

  مراکش مورد انتقاد سازمان ملل به خاطر مسائل حقوق بشری در صحرای غربی

  مراکش که به خاطر سابقه حقوق بشری در "صحرای غربی" مورد انتقاد است، در حال رقابت است تا با وجود فشار جدید سازمان ملل برای صلح در این قلمرو مورد مناقشه، ابتکار عمل را دوباره به دست گیرد.

  به نقل از خبرگزاری فرانسه، "کریستوفر راس"، نماینده سازمان ملل می‌کوشد تا بن بست چند دهه‌ای بین مراکش، که در سال 1975 در اقدامی که هیچگاه جامعه بین‌الملل آن را نپذیرفت این مستعمره پیشین اسپانیا را تسخیر کرد و جبهه حامی استقلال "پولیساریو" را که تحت حمایت الجزایر کشور همسایه است، رفع کند.

   

  این نماینده که مراکش سال گذشته میلادی تلاش ناموفقی در جایگزینی وی داشت و او را به تعصب متهم می‌کرد، دیپلماسی رفت و آمدی خود را با گفت‌وگو با وزرای دولت در "رباط" آغاز کرد.

   

  آنها قرار بود پس از آن با مقامات الجزایری و رهبران پولیساریو گفت‌وگو کنند؛ پولیساریو کنترل قسمت کوچکی از قلمرو مراکش را در سال 1991 و پس از آن که آتش بسی با میانجی‌گری‌ سازمان ملل به اجرا درآمد حفظ کرده است.

   

  در اوایل سال جاری میلادی لابی تهاجمی بین‌المللی رباط با موفقیت طرح آمریکا مبنی بر به کارگیری نیروهای حافظ صلح در مراکش با نظارت بر حقوق بشر را هدف انتقاد قرار دارد.

   

  در عوض قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل با تمدید حکم نیروها بر "اهمیت ارتقای وضعیت حقوق بشر در "صحرای غربی" و اردوگاه‌های پناهندگان "سهروی" در الجزایر تاکید کرد.

   

  هفته‌ها پس از رای شورای امنیت تعداد زیادی از معترضان حامی استقلال در شهر "العیون"، شهر اصلی مراکش و دیگر شهرها در درگیری با نیروهای امنیتی مراکش زخمی شدند. از آن زمان تاکنون آرامش، هر چند به طور موقت به این شهرها بازگشته است.

   

  "خدیجه محسن فینان"، کارشناس شمال آفریقا هشدار داد موضوع حقوق بشر حداکثر تا ماه آوریل یعنی هنگامی که حکم نیروهای حافظ صلح سازمان ملل بار دیگر در معرض تجدید قرار می‌گیرد، به گونه‌ای اجتناب ناپذیر به دستور کار سازمان ملل بر خواهد گشت.

   

  مراکش به خاطر خط مشی‌هایش در خصوص "صحرای غربی" مورد انتقاد گروه‌هایی قرار گرفته که بعضی از آنها هم‌پیمان غربی‌اش هستند.

   

  ماه گذشته میلادی گزارش وزارت امور خارجه آمریکا به کنگره جزئیاتی درخصوص سرکوب خشن طرفداران استقلال این قلمرو توسط نیروهای سلطنتی ارائه داد. رباط با محکومیت این گزارش آنها را "متعصبانه، ساده انگارانه و نامتوازن" خواند.

   

  انتظار می‌رود سابقه این خشونت‌ها در اواخر ماه جاری به همراه گزارشی از اتحادیه اروپا در خصوص حقوق بشر در "ساحل" و "صحرای غربی" بار دیگر در کانون توجه قرار گیرد.

   

  محسن فینان گفت، گذشته از همه این مسائل، مراکش باید به جزئیات خودمختاری‌ای که مدت‌هاست در قبال صحرای غربی متعهد شده، به عنوان راه چاره‌ای در برابر رفراندوم استقلال کامل این کشور که پولیساریو آن را درخواست کرده، بپردازد.

   

  وی افزود: این کشور باید محتوای جدیدی به خودمختاری پیشنهادی دهد و خواسته‌های مردم و توزیع ثروت ملی را به حساب آورد.

   

  این در حالی است که مصطفی نعیمی، عضو پیشین شورای مشورتی سلطنتی مراکش گفت: بهترین پاسخ مراکش به انتقادهای خارجی "تسریع فرآیند اصلاحات" به خصوص طرح‌های اعطای خودمختاری بیشتر به مناطق است.

   

  منبع خبر

  http://www.isna.ir


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
215143787
اکنون :
21