جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 35747
  تاریخ انتشار : 22 مهر 1392 16:30
  تعداد بازدید : 1635

  ورود دادستان تهران به حادثه مراسم استقبال از رییس جمهور

   

  ... محسنی اژه‌ای گفت که دادستان تهران به حادثه مراسم استقبال از رییس‌جمهور در فرودگاه مهرآباد ورود کرده است.

   

  به گزارش خبرنگار حقوقی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، خبرنگار دیگری سئوال خود را این گونه مطرح کرد که دستگاه قضایی با افراد خودسر در حادثه قم و اتفاقاتی که در استقبال از رئیس جمهور از سوی این افراد رخ داده بود چه اقداماتی انجام می‌دهد؟ آیا مدعی‌العموم در مورد این قضایا ورود کرده است؟ محسنی‌اژه‌ای پاسخ داد: در مورد هر دو این اتفاقات مدعی‌العموم وارد شده و باید دید که تحقیقات به کجا می‌رسد.

   

  دادستان کل کشور در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این که برخی از خانواده‌ها از برخوردی که پزشکی قانونی در حادثه اتوبان تهران - قم با آن‌ها داشته‌، اظهار نارضایتی می‌کردند، اگر امکان دارد در این مورد توضیح دهید که وی گفت: این پرونده چند بعد دارد و باید قضایا را بررسی کنیم که چه کسی در این اتفاق مقصر بوده است. همچنین باید در نظر بگیریم که چه عواملی باید پیش بینی می‌شد که این اتفاق نیفتد و چه اقداماتی باید انجام می‌شد تا در آینده شاهد چنین حوادثی نباشیم که این موضوع بحث قضایی نیست و از باب پیشگیری از وقوع جرم دستگاه قضایی می‌تواند در آن وارد شود، اما باید دولت و مجلس هم به موضوع ورود پیدا کند.

   

  وی افزود: مسائل دیگر از جمله امکانات در راه، آتش‌نشانی و ساخت اتومبیل که به چه صورت بوده باید بررسی شود و در ارتباط با همه این قضایا با دادستان قم صحبت کردیم و برای این کار نیاز به اقدامات کارشناسی است و کارشناسی نظر قاضی نیست، بلکه باید کارشناس نظر دهد.

   

  سخنگوی قوه قضائیه تصریح کرد: در مورد برخی دیگر از موضوعاتی که در این حادثه مطرح می‌شود از جمله این که جنازه‌ای که صورت و دیگر اعضای بدن آن از بین رفته با امکانات فنی یا آزمایشگاهی باید تشخیص داده شود تا هویت جنازه مشخص شود. این امر هم نیاز به کارهای آزمایشگاهی دارد و طولانی بودن رسیدگی به این پرونده به این دلایل است و نمی‌توان گفت که طولانی شدن رسیدگی به این پرونده غیرمنطقی است. اگر نحوه برخورد با خانواده‌های این پرونده هم مناسب نبوده و از سوی قضات انجام شده می‌توانند خانواده‌ها به دادسرای انتظامی قضات مراجعه کنند و اگر مربوط به قاضی پرونده نبوده، خانواده‌ها می‌توانند به حفاظت قوه قضائیه و سیستم‌های مربوطه اطلاع دهند.

   

  خبرنگار دیگری در ادامه این سوال را از اژه‌ای پرسید که نظر دستگاه قضایی در مورد اتوبوس‌های این حادثه چه بوده است که وی گفت: پرونده در مرحله بررسی و تحقیق است و به نظر کارشناسی نیز نیاز داریم. پلیس راه سرعت اتوبوس‌ها را بررسی می‌کند، مسئول فنی لاستیک‌ها را بررسی می‌کنند و پرونده‌ای با این پیچیدگی نیاز به فرصت دارد و زمان 36 روز برای رسیدگی به آن زیاد نیست.

   

  خبرنگار دیگری با اشاره به حادثه تصادف تریلی با خودروی عروس و داماد و این که شهرداری مدعی شده که همه اقدامات لازم را انجام داده است، از سخنگوی قوه قضاییه خواستار توضیح شد که وی پاسخ داد:‌ خانواده‌های متوفی می‌توانند در مورد برخی اخبار کذب شکایت داشته باشند، اگر قضایا روشن بود نیازی به تحقیق ندارد ولی در غیر این صورت باید تحقیقات انجام شود و دید که چه کسی مقصر است و در مورد این موضوع اظهارنظر قطعی صورت نگرفته است.

   

  وی افزود:‌ اگر شخصی مطالب خلافی را منتشر کرد و این مساله به کسی زیان وارد کرد افراد مذکور می‌توانند نسبت به این موضوع شکایت کنند و اگر مطلبی گفته شد که موجب ناراحتی عموم شود، مدعی‌العموم می‌تواند نسبت به موضوع اقدام کند.


تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
215143787
اکنون :
25