جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 35704
  تاریخ انتشار : 22 مهر 1392 13:50
  تعداد بازدید : 766

  در گفتگو با باشگاه خبرنگاران بررسي شد

  شرايط پذيرش فرزندخواندگي از ديدگاه حقوقي

  يك وكيل دادگستري گفت: هدف اصلي قانونگذار در قانون فرزندخواندگی، تأمین منافع مادی و معنوی طفل است و در تفسیر مواد قانوني و تنظیم روابط مالی و غیرمالی سرپرست و فرزندخوانده باید نفع کودک را در نظر گرفت.

  "عباس اسدي" با اشاره به اهداف قواعد سرپرستی کودک گفت: در روابط بین پدر، مادر و فرزندان، رعایت حقوق هر دو طرف مورد توجه قانونگذار است.

  وي ادامه داد: با توجه به اينكه قوانین جدید در راستاي حمایت از کودکان‌اند و بر بازرسی دولت در این خصوص می‌افزایند، با اين حال رعایت حق پدر و مادر در تنظیم قواعد حاکم بر این روابط سهمی شایسته دارد.

  اين وكيل دادگستري تصريح كرد: در فرزندخواندگی، تأمین منافع مادی و معنوی طفل هدف اصلی قانونگذار است، بنابراین، در تفسیر مواد قانون و تنظیم روابط مالی و غیرمالی سرپرست و فرزندخوانده باید نفع کودک را نيز در نظر داشت و هدف قانونگذار را از وضع قواعد سرپرستی فراموش نکرد.
   
  اسدي با اشاره به مراحل واگذاری سرپرستی گفت: تقاضای سرپرستی در صورت داشتن شرایط بايد به طور مشترك از سوي زن و شوهر تنظیم و تسلیم دادگاه شود، پس از ارجاع پرونده به بهزیستی اقدامات لازم مبنی بر بازدید منزل، بررسی وضعیت اجتماعی، ‌اقتصادی، فرهنگی، اخلاقی و مذهبی خانواده به عمل می‌آید، شرکت در کلاس‌های آموزشی، شرکت در شورای فرزندخواندگي، در صورت تایید شورا در نوبت انتخاب فرزند و در صورت فرارسیدن نوبت، دیدار با طفل انجام می‌شود و در صورت پذیرش از سوي خانواده، مشخصات طفل به دادگاه اعلام می‌شود.

  وي ادامه داد: همچنين  بررسی وضعیت طفل در دوران آزمایش و اعلام به دادگاه مربوطه در صورت رضایت درخواست صدور حکم دایم، معرفی جهت دریافت شناسنامه و گرفتن تعهد یک سوم اموال از طریق یکی از دفاتر رسمی از ديگر مراحل واگذاري سرپرستي است.

  اين وكيل دادگستري با تاكيد بر صالح بودن دادگاه و نحوه اعطاء سرپرستی از سوی دادگاه به زوجین متقاضی کودک گفت: دادگاه صالح برای رسیدگی، دادگاه خانوادهٔ محلِ اقامت متقاضی است و دادگاه در دو مرحله به تقاضای فرزند خواندگی رسیدگی و مبادرت به صدور رأی می‌کند. 

  اسدي با اشاره به شرایط زوجین متقاضی گفت: در قوانيني حقوقي، پذیرش فرزند تنها از سوي زن و شوهر ممکن است و زن یا مرد مجرد نمی‌تواند سرپرستی کودکی را به طور رسمی عهده‌دار شود و تقاضای سرپرستی باید با توافق هر دو انجام شود.

  وي اظهار داشت: از ديگر شرايط زوجين متقاضي مي‌توان به پنج سال تمام از تاریخ ازدواج آن‌ها گذشته و از این ازدواج صاحب فرزند نشده باشند، سن یکی از زوجین حداقل سی سال باشد، زوجین دارای محکومیت جزائی مؤثر به علت ارتکاب جرائم عمدی و محجور ( سفیه، دیوانه، نابالغ ) نباشند، زوجین دارای صلاحیت اخلاقی باشند، زوجین یا یکی از آن‌ها دارای تمکن مالی باشند، زوجین مبتلا به بیماری صعب العلاج نباشند، اشاره كرد.

  اسدي ادامه داد: همچنين زوجین معتاد به مواد الکلی یا مواد مخدر و سایر اعتیادات مضر نباشند، هرگاه زوجین از نظر پزشکی نتوانند صاحب فرزند شوند معافیت از شرایط 2 و 3 به عهده دادگاه است.

  اين وكيل دادگستري در پايان با اشاره به به نکات ضروری از ديدگاه قانون در خصوص فرزند خواندگي گفت: باردار شدن زوجه یا تولد کودک در خانواده سرپرست موجب فسخ حکم سرپرستی نخواهد بود،  چنانچه زوجین به دلایل پزشکی نتوانند صاحب فرزند شوند از بند ۱ و ۲ شرایط زوجین برای فرزندخواندگی معاف خواهند بود، وجوه و اموالی که زوجین به طفل تحت سرپرستی خود صلح کردند در صورت فوت طفل به زوجین تملیک خواهد شد، متقاضیان فرزند خواندگی با رعایت قانون و در صورت واجد شرایط بودن، می‌توانند فرزندان متعددی را سرپرستی کنند، در فرزندخواندگی کودک از حیث احوال شخصیه و ارث و وصیت تابع عادات و قواعد مذهبی پدر و مادر خواهد بود و همچنين دعوی مطروحه دعوی غیرمالی است.

   

  منبع خبر

  http://www.yjc.ir


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
215143787
اکنون :
24