جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 35695
  تاریخ انتشار : 22 مهر 1392 13:9
  تعداد بازدید : 429

  دوستی:

  پروژه ایران زمین، اکوسیستم غرب تهران را بر هم زد

  نایب رئیس کمیسیون عمران شورای شهر تهران با بیان اینکه ریزش خیابان ایران زمین منجر به بر هم خوردن سیستم اکوسیستم منطقه 2 تهران شده است، گفت: کمیسیون عمران شورای شهر از پیمانکار خواسته هر چه سریعتر اعلام کند چگونه ساختار ژئوفیزیکی منطقه را که بر اثر گودبرداری و ریزش دچار نقصان شده، به حالت طبیعی باز می گرداند.

  پروژه ایران زمین، اکوسیستم غرب تهران را بر هم زداسماعیل دوستی در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری خانه ملت، تصریح کرد: اجرای پروژه خیابان ایران زمین امنیت و حقوق شهروندان ساکن این منطقه را نادیده گرفته به طوریکه هم اکنون حدود 12 خانواده که در اطراف این پروژه زندگی می کردند آواره شده و در هتل‌ها زندگی می‌کنند.

  عضو شورای اسلامی شهر تهران با تاکید بر اولویت دادن به رعایت حقوق شهروندان در اجرای پروژه‌های عمرانی، گفت: در سال‌های اخیر بارها شاهد وقوع ریزش در حین گودبرداری ها بوده ایم آن هم به خاطر نادیده گرفته شدن نکات ایمنی از سوی ناظران و مجریان  پروژه های عمرانی درحالیکه این ریزش ها قابل پیشگیری بوده اند.

   

  بی توجهی پیمانکار پروژه ایران زمین به هشدارهای شهرداری

  وی با بیان اینکه به نظر می رسد همه عوامل اجرایی در پروژه خیابان ایران زمین، کار را جدی نگرفته اند، تاکید کرد: در سال‌های اخیر بارها شاهد ریزش ساختمان‌های مجاور در حین اجرای پروژه‌های عمرانی بوده ایم در حالیکه گودبرداری و اجرای عملیات عمرانی به هیچ وجه شوخی بردار نبوده و بسیار خطرآفرین است.

  دوستی تعلل و بی توجهی به نکات ایمنی را از عوامل اصلی ریزش پروژه خیابان ایران زمین خواند و تصریح کرد: سازمان نظام مهندسی و شهرداری تهران در حین اجرای پروژه بارها به پیمانکار هشدار و دستور به توقف داده بودند اما پیمانکار به جای توقف گودبرداری کوشیده با تقویت دیواره‌ها از ریزش جلوگیری کند درحالیکه از توان خاک زمین و سستی دیواره ها شناخت کافی نداشته است.

  این عضو شورای شهر به نقص های کارشناسی در مرحله آزمایش خاک پروژه خیابان ایران زمین نیز تاکید کرد وگفت: پیش از آغاز این پروژه آزمایش مکانیک خاک با دقت انجام نشده به طوریکه رانشی بودن زمین و وجود 15 متر خاک دستی در محدوده این پروژه، مد نظر پیمانکار و ناظر پروژه قرار نگرفته و به همین دلیل گودبرداری منجر به ریزش خیابان ایران زمین شده است.

   

   گودبرداری ایران زمین تا عمق 35 متری انجام شده بود

  وی با تاکید بر اینکه گودبرداری پروژه ایران زمین بیش از میزان استاندارد بوده است، تصریح کرد: با توجه به توان خاک حریم این پروژه، پیمانکار نباید بیش از 15 الی 20 متر گودبرداری انجام می داده در حالیکه پروژه تا عمق 38 متری پیش رفته که منجر به ایجاد شکاف های عمیق در زمین حریم گودبرداری و در نهایت وقوع حادثه کنونی شده است.

  نایب رئیس کمیسیون عمران شورای شهر تهران از تشکیل کمیته بررسی ابعاد ریزش پروژه ایران زمین خبر داد وگفت: با آغاز به کار این کمیته فرآیند اجرای این طرح عمرانی در 5 بخش یعنی دستور نقشه، صدور پروانه، مصوبه کمیسیون ماده 5، آزمایشگاه مکانیک خاک و نظارت مورد بازبینی قرار می گیرد تا خطاهای کارشناسی شناسایی و علت اصلی ریزش در حین گودبرداری مشخص شود./


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
215143787
اکنون :
12